-  603 888 147   - pdpsplaza@dpsplaza.pl

P O W I A T O W Y    D O M    P O M O C Y    S P O Ł E C Z N E J    I M.    A D A M A    S T A R Z E Ń S K I E G O    W    P Ł A Z I E

UWAGA

W związku z pojawieniem się coraz częstszych przypadków zakażeń grypą, grypopochodnymi oraz SARS-CoV-2, prosimy osoby odwiedzające bliskich w Naszym Domu o wcześniejszy kontakt oraz zabieranie maseczek. Odwiedziny skrócone są do 30 minut.

Informujemy, że istnieje możliwość kontaktowania się z bliskimi poprzez komunikator skype (PDPSPłaza1, PDPSPłaza2, PDPSPłaza3) W tym celu należy wcześniej umówić takie spotkanie poprzez ustalenie terminu od poniedziałku do piątku i godziny od 7:00 do 15:00

nr telefonu: budynek B parter - tel. 603 888 174, II i III piętro tel. 662 971 804
budynek C - 788 665 332.

OGŁOSZENIA

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej im. Adama Starzeńskiego w Płazie poszukuje osób na stanowiska: TERAPEUTA ZAJĘCIOWY, PIELĘGNIARKA

Ogłoszenie - Terapeuta zajęciowy

Ogłoszenie - Pielęgniarka

  • W świecie muzyki

    "W świecie muzyki", w świecie muzykoterapii, to dzisiejsze spotkanie z udziałem zawodowych muzyków z Filharmonii Krakowskiej. Potwierdziło się powiedzenie , że "nie samym chlebem człowiek żyje"

  • Madagaskar

    Spotkanie edukacyjno-podróżnicze to nowa, bardzo ciekawa propozycja dla Mieszkańców naszego Domu. Czy można przeżyć przygodę w Afryce, siedząc na krzesełku w świetlicy pałacowej ???

  • Podróże kształcą

    Nie za górą, nie za rzeką, od nas całkiem nie daleko. Uwielbiamy wszystkie wyjazdy, nawet te nie duże, w kilkuosobowych grupkach. Bo przecież "podróże kształcą" i dają nam wspaniałe przeżycia.

  • Co było pierwsze: człowiek czy drzewo ?

    Czy człowiek może żyć bez roślin ? Wszyscy znamy odpowiedzi, ale co robimy dla naszej Ziemi i nas samych, by nie zniszczyć otaczającego nas życiodajnego środowiska ?

  • Niezwykły dar dla mieszkańców

    Nasza kaplica w nowym wystroju prezentuje się dostojnie i dobrze współgra z zabytkowym pałacem.

  • Święto Matki Boskiej Zielnej tuż, tuż.

    Mieszkańcy i opiekunki z entuzjazmem oddali się współtworzeniu przy bogatych zielonych bukietach, a efekty ich pracy już cieszą całą społeczność Domu.

  • Spacer po księżycu

    Spacer po księżycu, prowadzenie prognozy pogody czy "łapanie" ziemi w dłonie to jedne z wielu aktywności, których doświadczyli dziś Nasi mieszkańcy.

  • Ochrona środowiska - Domowe ogrody życia

    Rozpoczęliśmy realizację ciekawego dla naszych Mieszkańców projektu "Ochrona środowiska - Domowe ogrody życia".

Skromna, w większości zielona wiązanka z pięciu lub siedmiu rodzajów krzewów, związana hajką, czyli rzemykiem z końskiego bicza - tak wygląda tradycyjna śląska palma wielkanocna.
Znawcy regionalnych zwyczajów przekonują, że za takim kształtem śląskiej palmy, odróżniającym ją od kolorowych palm z innych części Polski, kryje się swoista ludowa teologia."W różnych częściach Śląska w palmie były różne krzaki, ale zawsze powinno być ich przynajmniej pięć - jak pięć ran Chrystusa na krzyżu - a najlepiej siedem, bo siedem mieczów boleści miało symbolicznie przeszyć serce Matki Bożej stojącej pod krzyżem" - mówi pisarz, publicysta i znawca Śląska, Marek Szołtysek. Co najmniej jeden krzew w śląskiej palmie musiał mieć kolce, w nawiązaniu do cierniowej korony Chrystusa. Nie mogło zabraknąć gałązki wierzby czerwonej, symbolizującej krew Jezusa. Był też krzew zwany kokoczką. Miał on symbolizować koguta, który swoim pianiem przypomniał św. Piotrowi, że zaparł się Chrystusa.
Prostota śląskiej palmy polega na tym, że po krzewy do niej po prostu szło się w okresie poprzedzającym Niedzielę Palmową do lasu lub na łąkę. Również wiązanie tego "bukietu" hajką     z bicza nie było przypadkowe - podkreślało, że w Wielkim Tygodniu nie używa się bata, by nie wywoływać skojarzeń z biczowaniem Jezusa. Śląska palma na długość ok. 30-50 cm. W regionie nie było nigdy tradycji tworzenia wysokich palm. Nie dodawano też innych, poza gałązkami, elementów - wstążek, traw, kwiatów czy bibuły.
Niedziela Palmowa, kiedy w kościołach święci się palmy wielkanocne, rozpoczyna Wielki Tydzień, będący w chrześcijaństwie czasem rozpamiętywania ostatnich dni życia Chrystusa, przygotowującym do największego święta chrześcijan - Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Jest to w kalendarzu chrześcijańskim święto ruchome, przypada na siedem dni przed Wielkanocą. W tym roku jest to 28 marca. Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła do poświęcenia palemki, symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm. Liturgia Niedzieli Palmowej wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu”.
Zwyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii w XI wieku. Aż do reformy Kościoła katolickiego z 1955 r. istniał zwyczaj, że celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i kapłan z uczestnikami procesji wstępował do wnętrza kościoła, aby odprawić mszę świętą. Symbol ten miał wiernym przypominać, że zamknięte niebo zostało nam otworzone dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa.